Со победа над Португалија кошаркарите го започнаат „Трофејот на Македонија’’

Најдобрата македонска кошаркарска репрезентација со победа над Португалија го започна својот настап на „Тофејот Македонија“ кој се одржува во Скопје.

Во натпревар од првиот ден на меѓународниот турнир кој се игра во СЦ „Борис Трајковски“ македонските кошаркари ја совладаа селекција на Португалија со 52-47 по четвртини 15-18, 14-9, 10-4, 13-16.

Со постигнати 14 поени најефикасен во редовите на нашата репрезентација беше искусниот Ѓорѓи Чековски. Капитенот Војдан Стојановски постигна 10, а Александар Костовски придодаде 8 поени.

Наредниот меч на „Трофеј Македонија“ нашата репрезентација го игра вечерва од 20 часот и 45 минути, а противник е Холандија, која на првиот натпревар по две продолженија загуби од БиХ со 102-96.

Ефес го “прегази“ Макаби

Шокантна одлука во НБА, има 21 година и се пензионира

Најнов „пресек“: ФИБА ја објави ранг листата – Србија втора во светот

Мицкоски: Награда од три милиони денари за кошаркарите кои освоија злато на Европското првенство