Шпанија – Германија 2:1 – Шпанците го доби полуфиналето со гол во 119. минута

Шпанија е првиот полуфиналист на ЕП. Во драматичен натпревар го победија домаќинот Германија со 2:1 по продолженијата. Шпанците поведоа на почетокот на вториот дел со голот на поранешниот играч на Динамо, Дани Олмо, а во 89. минута Флоријан Вирц погоди за продолжение.

Сепак, откако прими гол во последните минути од регуларниот дел, Шпанија погоди во судиското продолжение и во 119. минута благодарение на Микел Мерино се пласираше во полуфиналето. Помош на вториот гол беше Олмо, а со гол и асистенција стана херој на шпанската победа.

Кукуреља го „спушти“ Невил: „Отидовме до крај, Гери“

Порака на Шкотска до Шпанците во пресрет на финалето – одмаздете им се на Англичаните за се што ви прават

Олмо: „Не се плашиме од никого“

Кој ќе биде најдобар стрелец на Европското во случај на ист број постигнати голови

Холандија – Англија 1:2 – Англичаните го добија финалето на еврото во 90. минута

Шпанија – Франција 2:1 – Олмо ја однесе Шпанија до финалето на Евро 2024