Седум тенисери се суспендирани поради местење натпревари

Од:

Тениските власти и Меѓународната агенција за тениски интегритет суспендираа дури седум играчи поради местење натпревари.

Суспендираните биле поврзани со „магнатот од местење натпревари“ Григор Саркисјан, кој е осуден на пет години затвор. Седумте играчи кои учествуваа во местење натпревари се Арно Граис, Артур де Греф, Жулиен Дубаил, Ромен Барбоса, Максим Автом, Омар Салман и Алек Витмер.

Најпознат и претходно највисоко рангиран од овие играчи е Артур де Граф, кој стигна до високото место во кариерата од 113 во светот. Тој беше суспендиран на три години и девет месеци и казнет со 45.000 долари.

Идентична казна доби и Ромен Барбоса, поранешниот светски рекет број 403, додека Алек Витмер, поранешниот светски рекет број 1056, беше суспендиран на две години и седум месеци и казнет со 30.000 долари.

Арно Граис, кој никогаш не бил рангиран на АТП ранг-листата, е казнет со 60.000 долари заедно со 58-месечна суспензија, додека поранешниот светски рекет број 371, Жулиен Дубаил е суспендиран на три години и девет месеци и парична казна од 45.000 долари.

Максим Аутом, кој исто така беше еден од повисоко рангираните играчи, на 143-то место во кариерата, беше суспендиран на три години и девет месеци и казнет со 30.000 долари. Истата казна ја доби и Омар Салман, последниот од седумте играчи, но суспензијата му беше најкратка, две години и седум месеци.

Би можело да ве интересира

Надал и Руд се повлекоа од полуфиналето на турнирот во Бостад

Новак Ѓоковиќ во четвртфинале: Не допирате до мене

ВИДЕО: Се расправаше со девојката, а потоа го предаде мечот-скандалот на „најоткачениот“ тенисер

Предраг Петровиќ

Кралот Карлос: „Ова е непочитување кон Ѓоковиќ и Синер“

Предраг Петровиќ

Финалистката на Вимблдон суспендирана поради допинг

Предраг Петровиќ

Димитров: Синер е најдобриот играч во моментов, но сакам таков тест