ВИДЕО: Почина рускиот сумо-борач Џамбулат Хатохов, своевремено најдебелото дете во светот

Од:

Рускиот сумо-борач со свое место во Гинисовата книга на рекорди, Џамбулат Хатохов почина на 21-годишна возраст.

Веста за неговата смрт ја објави претседателот на Сојузот на сумо-борачи во руската област Кабардино-Балкарија, Бетал Губжев. Во 2003 година, Хатохов влезе во Гинисовата книга на рекорди како најтешкото дете во светот.

Како двегодишно дете, тој имал околу 34 килограми, а на 13 години имал 180 килограми.

Причината за смртта на Хатохов не е официјално соопштена, но локалните медиуми пишуваат дека тој имал хронични проблеми со бубрезите.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Уапсен најдобриот голфер на светот

Предраг Петровиќ

Финалистката на Вимблдон суспендирана поради допинг

Предраг Петровиќ

Алкараз ја доби наградата што АТП никогаш не му ја додели на Ѓоковиќ

Предраг Петровиќ

Манчестер Јунајтед го продаде Еланга

Предраг Петровиќ

Трка со совладување пешадиски препреки во Леуново

Ана Ололовска

„Спорт за сите“ – Спортски саем во Скопје

Ана Ололовска