ВИДЕО: Почина рускиот сумо-борач Џамбулат Хатохов, своевремено најдебелото дете во светот

Од:

Рускиот сумо-борач со свое место во Гинисовата книга на рекорди, Џамбулат Хатохов почина на 21-годишна возраст.

Веста за неговата смрт ја објави претседателот на Сојузот на сумо-борачи во руската област Кабардино-Балкарија, Бетал Губжев. Во 2003 година, Хатохов влезе во Гинисовата книга на рекорди како најтешкото дете во светот.

Како двегодишно дете, тој имал околу 34 килограми, а на 13 години имал 180 килограми.

Причината за смртта на Хатохов не е официјално соопштена, но локалните медиуми пишуваат дека тој имал хронични проблеми со бубрезите.

Би можело да ве интересира

Каратистката Вероника Костовска и фудбалскиот ас Горан Пандев се најуспешните македонски спортисти за 2020 година

Жарко Настоски

Игор Димовски добитник на наградата „13 Ноември“

Катерина Павлова-Николовска

Јапонска донација за Македонската Кендо-Иаидо Федерација

Ана Ололовска

Втор „Бланик куп“ на спортскиот аеродром Аџитепе во Куманово

Ана Ололовска

Одржан првиот комбиниран настан во еспорт и спорт

Ана Ололовска

ЕСПН ги рангираше најтешките спортови, гимнастиката е пред фудбалот

Ана Ололовска