Мудрик: Ќе играм на Европското првенство, додека моето семејство дење и ноќе се соочува со руски проектили

Од:

Украинскиот фудбалер Михаило Мудрик вели дека ќе игра на ЕУРО 2024 знаејќи дека неговото семејство се соочува со руски ракети „ден и ноќ“ во неговиот роден град Красноград, јавува Би-Би-Си.

Мудрик е еден од 13-те украински играчи кои зборуваа за нивните родни места разурнати од војната во видеото произведено од националниот фудбалски сојуз.

Во видеото се појавија и левиот бек на Арсенал, Олександр Зинченко и дефанзивецот на Бурнемут, Илја Забарни.

Истото го направи и напаѓачот на Динамо Киев, Микола Шапаренко, кој рече дека неговото село од детството Велика Новосилка било „целосно уништено од Русија“.

Фудбалската репрезентација на Украина во понеделник на воведниот натпревар на Европското првенство во Германија ќе игра против Романија.

Играчот од средниот ред на Челзи, Мудрик, рече: „Од почетокот на војната во целосен обем, мојот град е бомбардиран со проектили дење и ноќе“.

Тој додаде дека неговите родители остануваат во Красноград и „продолжуваат да ги градат своите животи таму и секогаш веруваат во победата на Украина“.

Градот – исто така родното место на голманот на Реал Мадрид, Андриј Лунин – се наоѓа во регионот Харков во источна Украина.

Би можело да ве интересира

Ако победи Трамп, финансискиот товар за помош на Украина ќе се промени на штета на ЕУ тврди Орбан

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Се шири снимка: „Украинец во цивилна облека истрела крстаречка ракета кон Русите од рамо“

Кукуреља го „спушти“ Невил: „Отидовме до крај, Гери“

Признаа: „Се обидовме да го убиеме Путин“

Порака на Шкотска до Шпанците во пресрет на финалето – одмаздете им се на Англичаните за се што ви прават

Предраг Петровиќ

Олмо: „Не се плашиме од никого“

Предраг Петровиќ