Холандија – Англија 1:2 – Англичаните го добија финалето на еврото во 90. минута

Англија е вториот финалист на ЕП. Избраниците на Герет Саутгејт во полуфиналето ја совладаа Холандија со 2:1 и изборија проба со Шпанија за трофејот на европскиот шампион.

Холанѓаните рано поведоа со прекрасниот гол на Чави Симонс, но Хари Кејн брзо одговори од белата точка.

Кога се чинеше дека натпреварот ќе оди во продолженија, се појави Оли Воткинс кој во 90. минута погоди за второ последователно евро-финале за Англија.

Во последното, да потсетиме, Италија ја победи.

Кукуреља го „спушти“ Невил: „Отидовме до крај, Гери“

Порака на Шкотска до Шпанците во пресрет на финалето – одмаздете им се на Англичаните за се што ви прават

Олмо: „Не се плашиме од никого“

Кој ќе биде најдобар стрелец на Европското во случај на ист број постигнати голови

Шпанија – Франција 2:1 – Олмо ја однесе Шпанија до финалето на Евро 2024

УЕФА го испрати дома судијата Тејлор од Еврото откако пенал не досуди пенал за Германија против Шпанија