Ѓоковиќ: Подготвен сум да го нападнам и рекордот на Конорс по број на титули

Од:

Новак Ѓоковиќ продолжува да ги испишува златните страници на тениската историја, а од година во година паѓаат недостижните рекорди.

Она за кое никогаш не се зборувало досега е – најмногу освоени титули на АТП – 109 од неверојатниот Џими Конорс.

Новак за прв пат во кариерата признава дека сака да го сруши и тој рекорд:

„Што се однесува до рекордот по бројот на освоени АТП турнири, се е можно. Зошто и јас да не се обидам да го соборам тој рекорд? Сега имам 12 помалку (Новак 97 – Конорс 109) но имам и уште неколку години успешен тенис, и се трудам да уживам во овие моменти кои сега значат и вредат – двојно. Кога ќе ја земете предвид фазата од мојот живот и кариера во која се наоѓам, и да освојам толку голем турнир – иако на луѓето можеби им изгледа рутина, а воопшто не е – секоја победа на Мастерс и Грен слем ниво навистина значи многу за мене.

„Одам на сите можни рекорди, на се што можам да соборам. Никогаш не сум имал проблем да го кажам тоа – И затоа луѓето не ме сакаат; Не се преправав дека сум некој – да кажам дека тоа не ми е целта, а потоа да се однесувам поинаку.. Секогаш се трудев да бидам во склад со она во што верувам, изјави Ѓоковиќ за српски Курир.

Би можело да ве интересира

Алкараз: Синер може да го победи Ѓоковиќ

Ѓоковиќ се огласи: Лага

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Новак: Рафа, Роџер и јас не сме пријатели, но би сакал да бидеме

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Ѓоковиќ за обидите да го прогласат за антиваксер

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Тенисерите на Србија повторно излегоа со истата спорна песна

Предраг Петровиќ

Фереро: За Новак останав без зборови

Предраг Петровиќ