Франција подобра од Германија во дуелот за третото место на ракометниот Мундијал

Репрезентацијата на Франција го освои третото место на ракометното Светско првенство. Французите попладнево во Хернинг во малото финале ја победија Германија со 26:25. Победничкиот гол беше дело на Никола Карабатиќ во последната секунда.

Германците кои првпат на Мундијалот 2019 играа надвор од својата земја, не успеаја да дојдат до бронзениот медал и покрај водството на полувреме со четири голови разлика (13:9), а во последната минута имаа и напад за победа.

Најефикасен во триумфот на „триколорите“ беше Мае со седум голови, додека во поразениот тим се истакна Геншајмер со шест погодоци.

Од 17 часот и 30 ќе почне големото финале во кое се среќаваат ко-домаќинот на шампионатот Данска и Норвешка.

Полска и Шведска домаќини на СП во ракомет во 2023

Македонската ракометна репрезентација со пораз од Белорусија го заврши настапот на СП

Лазаров: Го допревме дното

Македонските ракометари денеска против Словенија ја отвораат главната фаза на СП

Македонските ракометари поразени од Шведска на стартот на Светското првенство

Жарко Настоски

Мојсоски ги храбри ракометарите пред првиот натпревар во Египет: Горди сме на вас!