Фереро: За Новак останав без зборови

Од:

Тренерот на Карлос Алкараз, Хуан Карлос Фереро е воодушевен од играта на светскиот тенисер број еден.

Јас сум без зборови кога е во прашање пофалбата на Новак. Се лигавам гледајќи го! Начинот на кој се движи и ја удира топката е невиден. Кога е ментално мотивиран и не е расеан од други работи, тој е феноменален. Начинот на кој го диктира темпото во вжештените моменти од натпреварот е нешто уникатно. – рече за него на радио „Ел Ларгуеро“ и продолжи:

– Новак има импресивен квалитет, а во исто време те става под притисок во секое време. Нема ниту еден пат да промаши шут двапати по ред во текот на целиот натпревар. Во тој аспект тој доживеа совршенство. Тоа само ви покажува колку силен сака да биде и колку всушност е добар.

Тој истакна дека Новак го смета за најдобар тенисер во историјата.

Повеќе вести од спорт

– Мора да го следите патот. Покрај сите тие бројки, тој е најдобар според мене, но се е комплицирано, без сомнение. Можете да го сакате Роџер Федерер за неговиот стил на игра или Рафаел Надал за неговата посветеност и се што направил. Заслугите на Новак се немерливи, за мене тој е најдобар во историјата.

Би можело да ве интересира

Алкараз: Синер може да го победи Ѓоковиќ

Ѓоковиќ се огласи: Лага

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Новак: Рафа, Роџер и јас не сме пријатели, но би сакал да бидеме

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Ѓоковиќ за обидите да го прогласат за антиваксер

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Тенисерите на Србија повторно излегоа со истата спорна песна

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Стотици фанови го чекаа Ноле пред хотелот по победата во Торино

Предраг Петровиќ