Данска се пласираше во финалето на СП во ракомет

Од:

Ракометната репрезентација на Данска е првиот финалист на Светското првенство, откако вечерва убедливо ја совлада Франција со 38-30 (21-15).

Данска од првото полувреме ја презеде контролата на мечот и на паузата водеше со +6 разлика. Одбраната на веќе поранешниот светски шампион продолжи со слаби перформанси и во вториот дел и поразот на крајот беше неизбежен.

Хансен постигна дури 12 голови за победничкиот тим, а кај Французите најефикасен беше Мае со 8 погодоци.

Противник на Скандинавците ќе биде подобриот од дуелот помеѓу Германија и Норвешка, кој започнува за половина час.

Би можело да ве интересира

Кадетите ги добија противниците за СП 2019

ИХФ го прогласи идеалниот тим, Хансен МВП

Наум Локоски

Данска „ја згази“ Норвешка во финалето на Светското ракометно првенство

Наум Локоски

Франција подобра од Германија во дуелот за третото место на ракометниот Мундијал

Наум Локоски

Шведска го освои петтото место на СП во ракомет

Наум Локоски

СП 2019: Шпанија преку Египет до квалификации за ОИ 2020

Наум Локоски