Англија-Словачка 2:1, Англичаните се пласираа во четвртфиналето по продолженијата

Англија ја победи Словачка со 2:1 во неверојатен натпревар од осминафиналето на Европското првенство и се пласираше во четврт-финалето каде ќе игра против Швајцарија. Словачка поведе со голот на Иван Шранц во 25. минута и водеше до судиското надополнување. Но, потоа во четвртата минута од дополнителното време израмни Џуд Белингем со ножички, а во првата минута од продолжението Хари Кејн погоди за голем пресврт.

Повеќе од 90 минути Англија играше страшно. Избраниците на Герет Саутгејт одиграа бавно, безидејно и со таков пристап што ги изненади и самите Словаци, кои веројатно очекуваа големиот фаворит да притисне уште од првата минута. И веќе во 5. минута Словаците имаа одлична шанса. Хараслин одлично го проигра Ханк, но упати нешто помеѓу удар и центаршут до далечната статива и го промаши голот.

Шест минути подоцна нова шанса за Словаците. Лошо позиционираниот Вокер го пушти Хараслин позади, неговиот удар од блок водеше кон голот, но Трипие во последен момент одбрани и ја расчисти топката. Сепак, во 25. минута немаше помош за Англичаните.

Словаците тргнаа на полуконтра и во три потега ја одиграа наивната одбрана на Англија. Стрелец одлично се справи со налетот на Шразн, го разигра, а тој рутински погоди покрај Пикфорд на целосно воодушевување на словачките навивачи.

Се очекуваше дека барем тоа ќе ги мобилизира Англичаните, но голот ги скрати. Имаа уште помалку идеи во нападот, а којзнае како ќе завршеше доколку Стрелец во 55. минута постигнеше празна мрежа. Англичаните имаа прекршок во центарот, Вокер му додаде на Стоунс, кој сврте со глава, а Стрелец имаше горе-долу празен гол од 55 метри. Пикфорд беше на 20-ина метри пред својот гол, но Стрелец не беше прецизен.

Пет минути пред тоа Фоден постигна гол, но голот беше поништен поради офсајд. Како што играта напредуваше, Англичаните почнаа да притискаат. Влезе Кол Палмер, кој многу ја забрза играта, а во 78. минута Кејн сам од пет метри шутираше со глава крај голот.

Три минути подоцна Деклан Рајс со одличен удар од 20 метри ја погоди стативата, а Кејн ја испрати одбиената топка над голот. Во игра влезе и Еберечи Езе, а како замена влезе Иван Тони. Словаците френетично се бранеа, но во четвртата минута од судиското надополнување потклекнаа.

Вокер уфрли од надворешната страна, Гуехи со глава ја префрли во средината, а Џуд Белингем со фантастични ножички биеше во корнер за 1:1 и олеснување за својата репрезентација. Очекувано, голот ги отсече Словаците, кои не можеа да се снајдат и примија втор гол во првата минута од продолжението.

По центаршут од левата страна, Тони со глава ја префрли на другата статива, а тука беше и самиот Кејн, кој овојпат не погреши и погоди со глава за одличен пресврт на Англичаните. Словаците беа целосно потонати и им требаа добри 15 минути да се разбудат и повторно да почнат да играат.

Најблиску до голот дојдоа во 105. минута кога Пекарик остана сам на втората статива, но не успеа да упати силен центаршут во голот, но над него. Во последните минути Словаците притискаа и бараа гол, Вокер мораше да расчисти во шеснаесетникот, но не можеа да создадат подобра шанса од Пекарикова.

Така Англија по многу мака се пласираше во четвртфиналето, но повторно беше разочарана од играта. Головите на Белингем и Кејн беа нивните единствени два удари кон противничкиот гол и ќе треба да одиграат многу подобро за да ја совладаат одличната Швајцарија во четврт-финалето.

Франција со гол на крајот од дербито ја совлада Белгија и се пласираше во четвртфиналето на европското првенство

Голем пораз на актуелниот шампион на Европа: Швајцарија – Италија 2:0