Алкалоид со пласман во следна фаза на ЕХФ Купот, повторно падна литванска Клаипеда

Ракометната екипата на Алкалоид е во следната фаза во Европскиот куп на ЕХФ.

Избраниците на Кирил Лазаров славеа и нагости кај Драгунас Клаипеда (37-31) во Литванија откако во Скопје триумфираа со 11 гола разлика.

Уште од почетокот на мечот Алкалоид наметна свое темпо, па на полувремето веќе имаше +4 (21-17).

Во второто полувреме домашниот голман влезе во ритам, па Драгунас Клаипеда почна да ја топи негативата. Но најмногу што успеаја да сторат домаќините беше да дојдат до 25-27. Сепак, Алкалоид даде три гола во низа за 25-30 и финишот на натпреварот беше само рутина.

Најдобар стрелец на мечот беше Мартин Серафимов со 7 гола, додека Марко Митев, Арно Бинго и Александар Петковски дадоа по 6 гола.

Галевски забележа 10 одбрани.

Лидер на Драгунас Клаипеда беше Лускенас со 6 голови.

Високите амбиции го враќаат шаховскиот клуб АЛКАЛОИД повторно во борба за европскиот клупски трон

„Алкалоид“ повторно дел од најреномираниот глобален фармацевтски собир CPhI

Втора посета во рамките на проектот „Малите алкалоидовци го истражуваат Алкалоид’“

Десетти хуманитарен пикник за вработените на „Алкалоид“: Околу два милиони денари за организацијата СОС Детско Село

Музеј на „Алкалоид“ АД Скопје – Kорпоративната историја и традиција на едно место

Шахистот Тони Лазов испиша историја освојувајќи сребрен медал на Олимпијадата во Будимпешта