„Златна зора“ скандираше: Странците надвор

Од:

„Странците надвор“, вака извикуваа околу 2.000 приврзаници на крајнодесничарската партија „Златна зора“.

Со факели во рацете поминуваа и скандираа низ улиците во централниот дел од Атина.

Оваа партија, позната по екстремните ставови и по симпатиите и одобрување на начелата на Адолф Хитлер, на изборите доби седум отсто од гласовите.

Поради силните несогласувања и програмски разлики меѓу партиите во парламентот, по прашањето дали Грција треба да го почитува договорот со ЕУ и ММФ за финанската помош и драстичните економски мерки, Грција не успеа да состави Влада и новите избори се закажани за 17-ти јуни.

Би можело да ве интересира

Жена почина во Полихроно: Во несвестна состојба била извлечена од морето

Германците пресметаа: Одморот во Хрватска е поскап отколку во Шпанија, Грција и Португалија

Речиси четворица од десет Грци сметаат дека Договорот од Преспа е неповолен

Исчезна 16-годишно девојче од Атина, последен пат е видена во неделата

Турист од САД е пронајден мртов на остров во близина на Крф, во Грција исчезнаа уште тројца туристи

(ВИДЕО) Тешка сообраќајка во Грција: Четворица загинаа во автобуска несреќа, тројца се повредени