Закана за Грција од затворање на границите

Од:

Се стега обрачот и притисокот околу Грција. Европа сака да ги убеди политичарите и народот, дека не може да се однесува како да не е дел од ЕУ, и да исполнува само тоа што сака, а не и договорот кој го презема за излегување од должничката криза. Последната закана ја пренесува виенски „Стандард“.

„Доколку Грција, по кризата со еврото, западне во вондредна состојба Европската унија би можела повторно да воведе гранични контроли, пишува „Стандард“.

„Во ЕУ на највисоко ниво се разгледуваат разни можности односно кои би биле последиците врз безбедносната состојба во Унијата по банкротот во Грција. Советот на ЕУ веќе дискутира за можностите за затворање на границите во случај на воведување на вондредна состојба во Грција. Сите држави во ЕУ се подготвуваат за оваа можност“, наведува весникот, повикувајќи се на добро информирани извори.

„Стандард“ уште потенцира, дека во случај на хаос во Грција поголеми износи на пари би можеле илегално да бидат однесени во странство и би можело да дојде до пораст на криминалот.

Би можело да ве интересира

Жена почина во Полихроно: Во несвестна состојба била извлечена од морето

Германците пресметаа: Одморот во Хрватска е поскап отколку во Шпанија, Грција и Португалија

Речиси четворица од десет Грци сметаат дека Договорот од Преспа е неповолен

Исчезна 16-годишно девојче од Атина, последен пат е видена во неделата

Турист од САД е пронајден мртов на остров во близина на Крф, во Грција исчезнаа уште тројца туристи

(ВИДЕО) Тешка сообраќајка во Грција: Четворица загинаа во автобуска несреќа, тројца се повредени