За три години над 130 деца ги загубија животите во Хрватска

Од:

Минатата година во Хрватска се самоубија седум деца, исто толку загинаа, а 21 загина во сообраќајот, предупредува хрватскиот Народниот правобранител за деца во својот извештај за 2023 година, повикувајќи се на податоци добиени од различни министерства.

Податоците на Хрватскиот институт за јавно здравје (ХЗЈЗ) покажуваат дека од 2020 до 2022 година загинале 105 деца, 43 во сообраќај, 25 од нив се самоубиле, осум се удавиле, седум се задушиле, пет деца загинале, четири ги загубиле животите.

Децата страдаат поради нивната незрелост и љубопитност (на пр. од струен удар во вагон), невниманието на возрасните (достапност на оружје, давење), но и поради предизвиците на нивните врсници или влијанието на социјалните мрежи кои ги поттикнуваат да прават опасни работи, предупредува Народниот правобранител.

Сè уште има многу партнерства со висок конфликт, во кои родителите не можат да ги стават интересите и потребите на своите деца пред нивните. На интересите на децата негативно влијае бавноста на институциите.

Народниот правобранител лани работел на 88 случаи во кои им било ограничено или одземено правото на родителска грижа, кај половина од родителите биле незадоволни од изборот на институција, згрижувачко семејство или роднина на која им се доверени децата. Често изјавуваат дека децата им биле „одземени“ без причина, но не ја гледаат својата одговорност во се.

Би можело да ве интересира

Хрватска доби нова влада, Пленковиќ по трет пат стана премиер

Несреќа во Хрватска, загинаа четворица мигранти

Горан Наумовски

ВИДЕО: Над 20 бродови изгореа во големиот пожар во пристаништето Медулин

Во каменолом во Хрватска несреќно загина работник

19 ранети граѓани на Украинa пристигнаа на лекување во Хрватска со авион

(ВИДЕО) Фантастично: Хрватската песна на Евросонг со знаковен јазик