Вучиќ по оставката на директорот на БИА: Вулин секогаш ја претпочитал Русија пред другите земји

Од:

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, по повод оставката на директорот на БИА, Александар Вулин, изјави дека тој не е никому агент, не е агент на Руската Федерација.

„Не би сакал да кажам кој е агент на некои земји, главно западни, а кој е само полномошник на САД. Дали Вулин секогаш ја претпочитал Русија пред другите земји е јасно, тој е горд на тоа“, рече Вучиќ.

Вучиќ изјави дека не му било лесно да ја коментира оставката на Вулин, бидејќи тој е пријател и некој со кој поминал многу време.

„Ја разбирам неговата реакција, не ја загуби главата, важно е дека притисоци секако имало од почетокот, кога беше назначен во БИА, а тие беа недвосмислени. Тој многу добро знае како се движи и какви последици биле или би можеле да бидат. Не можам да коментирам повеќе, малку му е полесно отколку мене. Не можам да коментирам се, бидејќи сум должен да чувам тајна“, изјави тој за ТВ Пинк.

Сакам да му се заблагодарам за неговиот придонес во зачувувањето на нашата земја, да ја направиме самодоволна и независна, што е еден од постулатите на политиката што сите ја водиме, додаде Вучиќ.

Би можело да ве интересира

Вучиќ: На самитот во Тирана со почит се слушаше гласот на Србија

Вучиќ: Украина е пријател на Србија, не ја призна независноста на Косово

Горан Наумовски

Вучиќ за Косово: На сите во лице им кажав што нема да исполниме од Охридскиот договор

Горан Наумовски

Вучиќ ги одликува Силјан Мицевски-постхумно, Влада Урошевиќ и Никола Китановски по повод Денот на државноста на Србија

(ВИДЕО) Вучиќ: Народот мора да знае дека ќе се бориме за него

Вучиќ: Актуелната ситуација на Косово е спротивна на резолуциите на ОН