Вучиќ: Мигрантската криза ЕУ треба да ја решава во Грција и Бугарија

Од:

Српскиот премиер Александар Вучиќ денеска во Париз ја повика ЕУ проблемот со мигратската криза да го решава на своите на надворешни граници, односно во Грција и Бугарија, јави Танјуг.  

– Европската унија треба овој проблем да го решава на сопствените надворешни граници. Србија не може да биде првата и последната заштитна брана на Европа. Некој треба да го реши проблемот на границите на Грција и на Бугарија, кои се члнеки на ЕУ, порача Вучиќ.

Српскиот премиер, кој се наоѓа во посета на Франција, нагласи дека Белград ја презема својата одговорност во врска со мигрантскта криза и продолжува да покажува солидарност кон проблемот со бегалците.

Вучиќ нагласи дека „ѕидови и огради“ долж границите не се неопходни, бидејќи тие не се добро решение за никого.

Во рамки на посетата на Париз, Вучиќ денеска со директорот на Банката за развој на Советот на Европа, Ролф Вензел потпиша договор со која оваа финансиска институција на Србија ќе и додели 755.000 евра неповратни средства наменети за згрижување на бегалците и мигрантите во земјата.

Тоа претставува дополнение на помошта од 2,5 милиони евра, која Банката за развој веќе ја имплементираше и најава за нови грантови за српската Влада за нејзините идни потреби, како за мигрантите, така и за локалното население.

Би можело да ве интересира

Вучиќ во ОН: Вистината не е еднострана, резолуцијата ќе стави белег на челата на жртвите

Горан Наумовски

Вучиќ: Ќе бараме резолуција за страдањата на Србите во Јасеновац

Горан Наумовски

Вучиќ објави пост за Фицо, па уследија закани по неговиот живот

Горан Наумовски

Вучиќ и ја честиташе победата на Сиљановска-Давкова

Горан Наумовски

Вучиќ: Србија и Кина напорно работеa за да ги развијат односите

300 милиони луѓе го гледаа интервјуто на Вучиќ за кинеската телевизија

Горан Наумовски