Вучиќ: Ќе му честитам на кого сакам, не сум никому слуга

Од:

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска во Брисел, по повод честитката на рускиот претседател Владимир Путин за победата на изборите, изјави дека ќе му честита на кого сака, бидејќи не е ничиј слуга, и дека прави се во најдобар интерес на Србија.

Вучиќ, како одговор на новинарскиот коментар дека многу луѓе го критикувале што му ја честитал победата на рускиот претседател на изборите во Русија, рече дека тој е претседател на Републиката и дека се однесува во согласност со нормите на меѓународното јавно право почитувајќи ги другите земји.

„Ќе му честитам на кого сакам во најдобар интерес на Република Србија и секогаш заштитувајќи ги интересите на Србија. И тоа е моја работа и ќе продолжам да ја работам, не сум никому слуга, повеќе ја сакам мојата земја отколку што било во светот и јас се однесувам како независен и независен претседател на земја, тие носат одлуки во најдобар интерес за себе и за своите граѓани“, рече Вучиќ.

Би можело да ве интересира

Вучиќ: Ќе бараме резолуција за страдањата на Србите во Јасеновац

Горан Наумовски

Вучиќ објави пост за Фицо, па уследија закани по неговиот живот

Горан Наумовски

Вучиќ и ја честиташе победата на Сиљановска-Давкова

Горан Наумовски

Вучиќ: Србија и Кина напорно работеa за да ги развијат односите

300 милиони луѓе го гледаа интервјуто на Вучиќ за кинеската телевизија

Горан Наумовски

Вучиќ положи цвеќе во „Рибникар“: „Оваа трагедија остави неизбришлива лузна на душата на цела земја“

А1он