Вучиќ: Ќе бараме резолуција за страдањата на Србите во Јасеновац

Од:

Претседателот Александар Вучиќ денеска изјави дека српскиот народ на Косово е изложен на брутален прогон и дека никогаш нема да прифати независно Косово и најави дека поради усвојувањето на резолуцијата за Сребреница, ќе бара и усвојување на резолуција за страдањата на Србите од рацете на Германците во Втората светска војна, како и од усташите во Јасеновац.

Вучиќ, пред разговорот со српскиот патријарх Порфири и претседателот на Република Српска, Милорад Додик, рече дека усвојувањето на резолуцијата за Сребреница ќе ја отвори Пандорината кутија.

„Русите наскоро ќе иницираат барање да се прогласи за геноцид германското убивање на рускиот и советскиот народ за време на Втората светска војна. Ние ќе го бараме истото за она што го направија Германците во Србија и за она што го направија хрватските усташи во Јасеновац. Но, да не кажам дека тоа ќе отвори многу други прашања за Турција и за некои други западни сили, од Индијанци до многу други“, рече Вучиќ.

Во секој случај, како што вели, тоа е многу тешко прашање, бидејќи го покажува односот на поединци во регионот, како и на некои светски сили.

Би можело да ве интересира

Вучиќ: Ни треба компромисно решение за Косово

Горан Наумовски

Вучиќ во ОН: Вистината не е еднострана, резолуцијата ќе стави белег на челата на жртвите

Горан Наумовски

Вучиќ објави пост за Фицо, па уследија закани по неговиот живот

Горан Наумовски

Вучиќ и ја честиташе победата на Сиљановска-Давкова

Горан Наумовски

Вучиќ: Србија и Кина напорно работеa за да ги развијат односите

300 милиони луѓе го гледаа интервјуто на Вучиќ за кинеската телевизија

Горан Наумовски