(ВИДЕО) Вучиќ: Народот мора да знае дека ќе се бориме за него

Од:

Претседателот на Србија Александар Вучиќ се обрати пред медиумите по обраќањето на седницата на Советот за безбедност на ОН.

– Ја видовте нашата аргументација, нашите одговори – одговорни и сериозни. Ја видовте аргументацијата заснована на лична омраза, на лаги за Сандуловиќ и разни други глупости, рече Вучиќ.

Тој посочува дека Британија и Швајцарија биле најстроги кон Србија.

„Ми се чини дека можевме да зборуваме со факти за тоа што се случува на Косово. Ова нема да ги реши проблемите, но народот мора да знае дека ќе се бориме за нив, рече Вучиќ.

Тој вели дека Србија се борела во Њујорк, а не тој.

„Имав само еден час да го облечам костумот. Се подготвував за настапот во авионот. Ова е една мала, но значајна победа за Србија“, рече Вучиќ.

Вучиќ рече дека е можно продолжување на дијалогот, доколку се формира Заедница на српски општини, на што се чека 11 години.

Би можело да ве интересира

Вучиќ: Српскиот народ никогаш нема да се согласи на притисоци и бесмислени обвинувања

Србија добива најнови „рафали“, но и Луј Витон и летачко такси доаѓаат во Белград

Предраг Петровиќ

Вучиќ: Убијците на Данка мислеа дека ќе останат неказнети, овој чин заслужува смртна казна

Горан Наумовски

Вучиќ: На Србија и претстојат тешки денови

Горан Наумовски

Го погребаа Вучиќ, некролог излепен низ Белград – пореметени луѓе мислат ова е политика, остра Брнабиќ

Анита Петровска Рајковиќ

Вучиќ: Ќе му честитам на кого сакам, не сум никому слуга

Горан Наумовски