ВИДЕО: Полицијата со солзавец кон демонстрантите во Киев, неофицијално има еден загинат

Од:

По протестот во Киев изби тепачка меѓу насобраните и полицијата. Неофицијално, има и загинати.

dobivaj vesti na viber

Претприемачите кои бараа даночни олеснувања се обидоа да влезат во зградата на Врховната Рада, демонстрантите шетаа по централните улици на градот.

Меѓу нивните барања е и усвојување на предлог-законот за поедноставен систем на користење фискални каси и други олеснувања во даночниот законик.

Потоа демонстрантите се вратија во зградата на Радата и продолжија со протестите. Иницијативна група демонстранти потоа се обиде да влезе во зградата на парламентот.

Поради тоа дошло до тепачка, а полицијата употребила солзавец и уапсила неколку учесници на собирот, меѓу кои и организаторите, кои на насобраните им се обратиле од бината.

Полицијата потоа ги оттурнала претприемачите од зградата на Радата, но судирите продолжиле.

За време на судирите, демонстрантите палеле димни бомби и факели.

Според се уште непотврдени информации, еден демонстрант загинал во судир со полицијата.

Би можело да ве интересира

Џонсон: Верувам дека украинската армија може да ја врати одземената територија

Лукашенко: „Украина ја нападна Белорусија“

Кадиров најави дека руската армија е пред градот Новодружеск

ВИДЕО: Во украинскиот парламент поставено знамето на Европската унија

Катерина Павлова-Николовска

Ердоган: Повикуваме на нови напори за ставање крај на војната во Украина

А1он

Мицотакис: Грција е подготвена да помогне за пренос на заглавената пченица во Украина

А1он