(ВИДЕО) Хаос во Цетиње: Се степаа пратениците во црногорското Собрание

Од:

Се истепаа црногорски пратеници во Цетиње, прекината е седницата на Собранието, а пред зградата има полициски кордон. Се започна утрово, пред зградата на Собранието во Цетиње, каде денеска се одржува пролетната седница на Парламентот на Црна Гора, кога се собраа приврзаници на опозициската ДПС, кои протестираа поради доаѓањето на Андрија Мандиќ, претседателот на Собранието.

Првите судири се случија уште пред почетокот на седницата, кога приврзаниците на Демократската партија на социјалистите ги нападнаа пратеници на коалицијата За иднината на Црна Гора.

Седницата почна околу 11 часот, но набрзо беше прекината по вербален конфликт меѓу претставници на власта и опозицијата. Имено, по вербалниот конфликт меѓу пратеникот на ЗБЦГ и пратеникот на ДПС Оскар Хутер, собранискиот спикер даде пауза од пет минути.

Андрија Мандиќ во текот на дискусијата рече дека не е сигурен дека тие што протестираат денеска се од Цетиње, нагласувајќи дека се чувствува удобно во Цетиње.

„Не мислам дека тоа што го видовме е волја на мнозинството од Цетиње. Воспитан сум дека во Цетиње живеат некои посебни луѓе, колку што нашето мислење надвор од Цетиње беше поврзано со овој град“, рече Мандиќ.

Хутер рече дека власта во Црна Гора не ја заслужуваат оние кои доаѓаат во Цетиње со комбиња, амбулантни возила и со полициски кордони.

„Твојата титула, која ти е дадена и која среќно ја држиш, не оди добро со местото што го покриваш“, рече Хутер.

На дневен ред на собраниската седница меѓу другото е Предлог-законот за потврдување на договорот меѓу Владата на Црна Гора и Советот на министри на Босна и Херцеговина за изградба на меѓудржавен мост на реката Тара, како и Предлог-закон за потврдување на договорот меѓу Владата на Црна Гора и Советот на министри на Албанија за изградба на меѓудржавен мост на реката Бојана/Буна.

Поради присуството на полицијата во Цетиње, градоначалникот Никола Ѓурашковиќ соопшти дека, како што наведе, „Цетиње и зградата на Капитал се под скандалозна опсада поради најавениот мирен протест“.

„Цетиње отсекогаш знаел да процени кој треба да биде пречекан. Така беше во деведесеттите, така е и денес“, напиша Ѓурашковиќ на социјалната мрежа Х.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Голема тепачка на седницата на тајванскиот Парламент

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Полуматуранти запалија училиште во Подгорица: славеле крај на основното образование

Катерина Ѓуровски

Тројца истепани во угостителски објект во Градскиот парк во Скопје

Белградското обвинителство бара притвор за еден од тепачите на генералот Чаѓеновиќ

Поддршката на Резолуцијата за Сребреница ја става Црна Гора пред закана за нов српски бунт

Инцидент во Скопје: Деца биле истепани од двајца малолетници