Турција протерува 10 амбасадори: На удар и САД, Франција и Германија

Од:

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган му наложил на министерот за надворешни работи да прогласи за персона нон грата 10 амбасадори меѓу кои и претставниците на САД, Франција и Германија.

Ова доаѓа по заедничката изјава во кој амбасадорите на 10 земји кои побараа ослободување на филантропот Осман Кавала. Потписници на соопштението се САД, Германија, Канада, Данска, Холандија, Норвешка, Франција, Финска и Нов Зеланд.

Министерството за надворешни работи ги повикало амбасадорите на разговор во вторник поради „неодговорното“ соопштение во кое повикаа на праведно и брзо решавање на случајот на Кавал.

Тој е во затвор од 2017 година, а обвинет е за финасирање на протести и за учество во неуспешниот државен удар. Тој е затворед без осудителна пресуда. Европскиот суд за човекови права побара да биде ослободен.

Минатата година беше ослободен од обвинението за протестите во 2013 година, но оваа пресуда беше укината и ова обвинение беше комбинирано со другиот случај за обидот за државен удар.

Би можело да ве интересира

Ердоган и Киличдароглу не сакаат Турција да е „магацин“ за сириските бегалци

Горан Наумовски

Третопласираниот кандидат од првиот круг го поддржа Ердоган

Ана Ололовска

Киличдароглу: Ердоган намерно пушти милиони бегалци во Турција

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Сите зборуваат за „чудовиштето“ ураган што ја погоди Анкара: „Ова не се случува!“

Ана Ололовска

Се огласи Ердоган

Ана Ололовска

Се намалува разликата во гласови меѓу двајцата претседателски кандидати во Турција

Ана Ололовска