Светскиот саем за бродови отворен во Атина

Од:

Додека Грција се соочува со серизони проблеми, сионќа во Атина е отворен наjпрестижниот светски саем за бродови „Посејдонија 2012“.

Саемот ќе го нагласи придонесот на грчката бродска индустрија кој веќе го има во националната економија и ќе ги истакне идни потенцијали на Грција.

„Посејдонија 2012“ е главна атракција за многу бизнисмени од целиот свет кои ќе учествуваат и ќе го посетат саемот што трае до 8 јуни.

Ггрчките сопственици на бродови само во минатата година инвестирале 8,5 милијарди долари во нови проекти.

Саемот се одржува секои две години. Се очекува годинава да собере повеќе од 17.000 луѓе од 90 земји од целиот свет.

Би можело да ве интересира

Жена почина во Полихроно: Во несвестна состојба била извлечена од морето

Германците пресметаа: Одморот во Хрватска е поскап отколку во Шпанија, Грција и Португалија

Речиси четворица од десет Грци сметаат дека Договорот од Преспа е неповолен

Исчезна 16-годишно девојче од Атина, последен пат е видена во неделата

Турист од САД е пронајден мртов на остров во близина на Крф, во Грција исчезнаа уште тројца туристи

(ВИДЕО) Тешка сообраќајка во Грција: Четворица загинаа во автобуска несреќа, тројца се повредени