Стив Возниак од утре е државјанин на Србија

Од:

Претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, денеска во зградата на Претседателството го прими Стив Возниак, компјутерски инженер и коосновач на компанијата Apple.

– Не знам ништо за компјутерите освен да пишувам нешто, да го вклучувам и исклучувам, исклучувам и вклучувам, но затоа успеав да го слушам Стив Возниак, кој е тука со неговата сопруга Џенет, на тема образование – како да ги спречиме нашите млади да заминат во странство и да ги привлечеме младите од регионот да студираат кај нас – рече Вучиќ, додавајќи дека ова е одлична можност за промоција на ЕКСПО 2027 година.

– За нас е голема чест, и се надевам дека Владата на Србија ќе го прифати мојот предлог на брачната двојка Вознијак, Стив и Џенет, да им се даде државјанство на Србија, кое лично ќе им го врачам. Во тоа голема улога имаше нашиот тенисер Јанко Типсаревиќ и му благодариме! Некои велат дека сме дале пари да дојде, не, човекот дошол во Србија без динари, си платил карта и дошол… Не знаев дека е таква ѕвезда – рече Вучиќ.

Претседателот на Србија додаде дека е горд и пресреќен што Возниак е во Србија и што имал можност да го угости.

Возниак беше вклучена во бројни филантропски потфати и тренираше деца, особено на возраст од 11 до 13 години, додаде Вучиќ. Тој вели дека Возниак е во Србија заедно со сопругата.

„Инициравме многу работи што можевме да ги направиме во Србија за време на националниот период и да не направат многу попривлечни за децата, за младата генерација, за оние кои можеа да ги најдат најдобрите можни универзитети во нашата земја, најдобри можни училишта, кои затоа често заминуваат во странство.
Со тоа целосно би го намалиле заминувањето на луѓето од оваа земја и би привлекле огромен број луѓе од целиот регион и не само од регионот, туку и пошироко, бидејќи сметаме дека Србија е многу привлечна за луѓето според некои други критериуми“, рече Вучиќ.

Тој вели дека бил од клучно значење разговорот со Возниак за образованието, високото, но и за средното образование и како да се промени свеста кај сите луѓе дека образованието е најважната алка.

„Секако, преку подобрување на финансиската состојба на работниците во образованието, но и преку нивниот уште позначаен и поголем ангажман и напорна работа, можеме да постигнеме многу подобри резултати“, рече Вучиќ.

„Толку сум среќен и благодарен. Патувам низ светот, запознавам многу луѓе, а Јанко Типсаревиќ виде дека јас и мојата сопруга сме заинтересирани за овој дел од светот, директно и во Србија, и помогна да се организираме за нас. да бидам поканет овде, дури и да станам државјанин на Србија, односно да извадам пасош“, рече Возниак.

Тој додаде дека сега на пријателите им кажува дека е Србин кој живее во Америка и дека сака да учи историја.

„За компаниите како Apple, корпоративниот имиџ, што претставува компанијата, колку е вреден нејзиниот бренд, така размислувам за Србија сега“, рече Возниак.

Тој изјави дека голем дел од изложбата ЕКСПО 2027 ќе го насочи вниманието на светот кон Србија и додаде дека ќе работи на тоа многу повеќе внимание и влијание да биде насочено кон самата Србија.

„Мило ми е што сум овде, а јас и сопругата зедовме одмор, ја напуштивме Америка да патуваме низ градовите што се на Дунав, во Источна Европа. Се заљубивме во тие градови и, поради некоја причина, никогаш порано не сум била во Белград, ни се допаѓаат и сите други градови“, рече Возниак.

Тој истакна дека ова е навистина најзначајното од сите патувања што ги имал и од сите почести што ги имал со сите претседатели и премиери.

„Видов како е планиран градот, како е планирана земјата од министерот за финансии и навистина ги слушнав неверојатните приказни што можете да ги раскажете за оваа земја. Така што навистина е време да се оди на врвот, а јас сакам да бидам дел од тоа до крајот на својот живот да ги промовира Србија и интересите на Србија“, рече тој.

Би можело да ве интересира

Вучиќ: На самитот во Тирана со почит се слушаше гласот на Србија

Вучиќ: Украина е пријател на Србија, не ја призна независноста на Косово

Горан Наумовски

Вучиќ за Косово: На сите во лице им кажав што нема да исполниме од Охридскиот договор

Горан Наумовски

Вучиќ ги одликува Силјан Мицевски-постхумно, Влада Урошевиќ и Никола Китановски по повод Денот на државноста на Србија

(ВИДЕО) Вучиќ: Народот мора да знае дека ќе се бориме за него

Вучиќ: Актуелната ситуација на Косово е спротивна на резолуциите на ОН