Скандал во Хрватска: Министерка приватно потрошила 10 илјади евра на сметка на ЕУ

Од:

Европското јавно обвинителство (ЕПО) официјално отвори истрага против поранешната министерка за европски фондови на ХДЗ Габриела Жалац. Истрагата против Жалац е покрената поради злоупотреба на положбата и овластувањето.

ЕСЈО тврди дека Жалац плаќала приватни трошоци во угостителски објекти со јавни средства и со тоа добилаа неимотна корист во износ од 10 илјади евра на штета на финансиските интереси на ЕУ и Хрватска.

Станува збор за трошоци за почестување во загрепските ресторани во износ од речиси 10.000 евра. Истрагата ги опфатила и трошоците за прослава на роденденот на Габриела Жалац во ресторан во Загреб во износ од помалку од 1.400 евра, кои биле платени од фондовите на ЕУ и од хрватскиот државен буџет.

„Постои основано сомневање дека во најмалку девет наврати наредила делумно да и се исплаќаат приватните трошоци во угостителските објекти од местото застапување на кабинетот на министерот како трошок за застапување за службени цели, иако немало основа за ова.Со плаќање на приватни трошоци во угостителски објекти со јавни средства поранешната министерка се стекнала со неприсвоена имотна корист во износ од 9.732,35 евра – на штета на финансиските интереси на ЕУ (85%) и на Република Хрватска. (15%)“, се вели во соопштението на ЕПЈО.

Во ноември 2021 година, Жалац беше уапсена под сомнение за измама во Министерството за регионален развој и фондовите на ЕУ. Стануваше збор за афера со продажба на софтвер. Нејзиниот шеф, премиерот Андреј Пленковиќ, на прес-конференција ја пофали поранешната министерка. Рече дека таа е голем експерт за фондовите на ЕУ.

Пленковиќ повеќепати ја бранеше и ја пофали Жалац бидејќи таа имаше афери една по друга. Покрај тоа, нејзината компанија Мега ЕУ проекти пропадна во 2021 година и повеќе не постои. Нејзината компанија се занимаваше со деловни консалтинг, односи со јавноста, чистење на простории и туризам.

Би можело да ве интересира

Хрватска: Поранешен полицаец се обидел да го убие соседот од љубомора, но нема да оди во затвор

Млад фудбалер е убиен во Сплит

Серија земјотреси во Хрватска

По наредба на Европското обвинителство, полицијата упадна во хрватското Министерство за култура

Горан Наумовски

Албански државјанин кој шверцувал хероин e уапсен на хрватската граница

Градоначалникот на Задар не дозволи концертот на Александра Пријовиќ да се одржи во тој град