Серија земјотреси во Хрватска

Од:

Во 07:03 часот е регистриран нов земјотрес во Хрватска на Пељешац со јачина од 3,8 степени според Рихтеровата скала, соопшти Сеизмолошката служба на Хрватска.

Земјотрес со јачина од 3,7 степени според Рихтеровата скала е регистриран рано утринава на територијата на Хрватска, а тресење на земјата е почувствувано и во Босна и Херцеговина.

Епицентарот на земјотресот, кој е регистриран во 5:07 часот, бил во областа Метковиќ, на 5 километри југозападно од Неум, на длабочина од 6 километри, соопшти ЕМСЦ. Сеизмолошката служба на Хрватска вчера забележа слаб земјотрес со јачина од 2,6 степени според Рихтеровата скала во морето кај брегот на Пељешац, југоисточно од Жуљан.

Би можело да ве интересира

За три години над 130 деца ги загубија животите во Хрватска

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Психијатар од Сплит измачувал 67 кучиња и два волка: Ова е логор

Хрватска: Ослободена е келнерката која запали шанк и повреди седум лица

Горан Наумовски

ВИДЕО: Келнерка палела шанк во ноќен клуб, ги запалила и гостите – инцидент ов Хрватска

Алпинист загина во Националниот парк Пакленица, паднал од височина од околу 150 метри

Пукано во возилото на хрватскиот јавен обвинител Иван Турудиќ

Горан Наумовски