Самарас се сретна со претставниците на „тројката“

Од:

Грчкиот премиер Андонис Самарас денеска се сретна со претставниците на ЕК, ММФ и ЕЦБ кои го информирале за разговорите што досега ги водеа со претставници на неколку министерства.

На состанокот, кој траеше час и половина, не се дискутирало за конкретни мерки за штедење, со оглед на тоа што Грција во следните две години треба да намали 11,5 милијарди во расходите.

Претходно беше најавено дека мерките во детали ќе и бидат презентирани на „тројката“ откако ќе ги одобрат коалициските партнери во Владата кои вчера имаа долг состанок. Но, по средбата, лидерот на Демократската левица Фотис Кувелис дече дека се уште не завршиле и оти разговорите за предложените мерки за штедење ќе продолжат.

Би можело да ве интересира

Пациентите кои немаат Ковид-19, а се на интензивна нега во грчките болници, доколку е потребно ќе се префрлаат во приватни клиники

Ана Ололовска

Анкета: Две третини од Грците загрижени за пандемијата, 74% убедени дека мора да се носи маска

Ана Ололовска

Турција ја обвинува Грција дека депортира мигранти без процедура за азил, а ЕУ се прави дека не гледа

Ана Ололовска

Мицотакис: Маската е вакцина, додека не дојде вакцината

А1он

Грција: За Владата, нов целосен карантин не е опција

А1он

Грција ќе ги апси сите кои го поттикнуваат движењето против заштитните маски

А1он

Leave a Comment

18 + twenty =