Радашин соборува авиони, Бјелогрлиќ пали села, Којо војува во Киев, српски актери жртви на пропагандна војна

Од:

Со фотографии од српски актери претставени како херои, на социјалните мрежи од разни профили се бара прекин на војната во Украина.

Српските актери Радош Бајиќ, Никола Којо и Драган Бјелогрлиќ се жртви на пропагандната војна со духовити коментари покрај нивните фотографии.

Актерот Радош Бајиќ или Радашин од серијата „Село гори, а баба се чешла“ е претатвен како духот на Киев, кој за еден ден успеал да собори 16 руски авиони. Објавата се појави неколку дена по приказните за мистериозниот пилот кој се спротивставува на руските авиони со објаснување дека се работи за пензиониран командант кој се активирал во одбрана на Украина.

Српските медиуми пренесуваат дека од целата објава вистина е дека Радашин е добар пилот, но во филмот „Партизанска ескадрила“.

Никола Којо, пак, во објавите е претставен како генерал наредник кој од прозорец гледа на распарчениот Киев, а искористена е негова фотографија од филмот „Небесна јадица“ во кој дејството се случува за време на бомбардирањето на Белград од НАТО.

Според објавите, на спротивната страна се бори Драган Бјелогрлиќ. Со негова фотографија од филмот „Убави села убаво горат“ тој е претставен како руски војник кој пие пиво откако запалил село.

„Европската цивилизација исчезнува во пламен“, стои во објавата над неговата фотографија.

Во коментари под објавените фотографии многумина објаснуваат дека се искористени фотографии од српски филмови, но тоа не ја сопира жестоката дискусија за војната во Украина.

Би можело да ве интересира

Украинска армија: Овој град наскоро би можел да стане втор Бахмут

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Руските војници снимија нова порака за Путин: „Владимир Владимирович, реши го ова“

Ана Ололовска

Русија отвори кривична истрага против Меѓународниот кривичен суд

Ана Ололовска

ВИДЕО: Додека Путин го снимаа во Мариупол, жена викна гласно – „Ова е лага, ова е само шоу“

Ана Ололовска

Институт за војна: Руското темпо се намалува, Путин се плаши од украинската контраофанзива

Ана Ололовска

Медведев: Сакаат да му судат на претседател на нуклеарна сила, последиците ќе бидат монструозни

Ана Ололовска