Според анкетите во Грција води Нова Демократија

Од:

Во најновата анкета пред изборите во Грција, благо порасна поддршката за конзервативната партија Нова демократија од 0.7% во однос на левичарската коалиција.

Ова е последна анкета пред започнување на двонеделниот изборен молк пред парламентарните избори на 17. јуни.

Кога изборите би се одржале денеска, Нова демократија би освоила 27.1%, СИРИЗА 26.4%, покажува заедничката анкета на Метрон анализа и грчката телевизија Антена.

Според анкетата, повторените парламентарни избори ќе овозможат влез на осум партии во грчкиот парламент, пренесува Ројтерс.

Без разлика на тоа кој има предност, дали Нова демократија или СИРИЗА, парламентарните избори одржани на 6. мај покажаа дека ниту една партија нема да освои доволен број на гласови, на повторените избори, за самостојно да формира влада.

Би можело да ве интересира

Жена почина во Полихроно: Во несвестна состојба била извлечена од морето

Германците пресметаа: Одморот во Хрватска е поскап отколку во Шпанија, Грција и Португалија

Речиси четворица од десет Грци сметаат дека Договорот од Преспа е неповолен

Исчезна 16-годишно девојче од Атина, последен пат е видена во неделата

Турист од САД е пронајден мртов на остров во близина на Крф, во Грција исчезнаа уште тројца туристи

(ВИДЕО) Тешка сообраќајка во Грција: Четворица загинаа во автобуска несреќа, тројца се повредени