Папуљас: Со македонизам вратите за НАТО и ЕУ затворени

Од:

„Колку повеќе ФИРОМ инсистира на идеологијата на македонизмот, толку повеќе ќе наидува на затвоени врати од НАТО и ЕУ“, јасна и остра порака од грчкиот претседател Каролос Папуљас.

„Монополизацијата на терминот Македонија и неговите деривати во името на државата, идентитетот и јазикот не ја рефлектира реалноста во регионот. Во согласност со резолуцијата на Советот за безбедност, договореното име не може да биде само за меѓународна или делумна употреба. Тоа мора да биде име со географска одредница за севкупна употреба. Се додека Скопје инсистира на идеологијата за Македонизам, вратата на НАТО ќе остане затворена, а процесот на пристапување кон ЕУ – замрзнат“, изјавил Папуљас.

Папуљас рекол дека грчката позиција во преговорите останува конструктивна, но и стабилна. Изјавата ја дал на свечената вечера со неговиот бугарски колега Росен Плевнелиев.

Плевнелиев се воздржал од коментар, но неодамна бугарскиот премиер Бојко Борисов најави дека и Бугарија има намера да постави свои услови за решението на македонско-грчкото прашање, и дека за нив е неприфатливо име со географска одредница.

Би можело да ве интересира

Герапетритис: Потребно е доследно, строго и целосно почитување на Договорот од Преспа

Орце Костов

Земјотрес во Грција

(ВИДЕО) Грција, прва православна земја која дозволи истополови бракови – Лидерот на СИРЗА прослави во Геј бар

Анита Петровска Рајковиќ

Грчките земјоделци со симболични блокади на граничните премини „Ники“ и „Евзони“ со Македонија

Атина: Три лица загинаа во престрелка во бродска компанија, напаѓачот се самоуби

Горан Наумовски

Грчкото МНР ги известува земјите низ светот дека непроменетите македонски пасоши стануваат неважечки

А1он