Мишо Ковач и Томпсон сведоци на судењето на Санадер

Од:

Естрадните ѕвезди Мате Мишо Ковач и Марко Перковиќ – Томпсон ќе сведочат во ист ден, на 18 март, на судењето на поранешниот хрватски премиер Иво Санадер во случајот „Фими медиа“, потврди Жупанискиот суд во Загреб.

Освен двајцата пејачи, во текот на следниот месец во судскиот процес против Санадер и Хрватската демократска заедница (ХДЗ) ќе се појават и други ѕвезди, поранешни министри и менаџери.

И за Мишо Ковач, но и за Томпсон, Обвинителството тврди дека добивале пари од партискиот црн фонд кој е создаден од наводно повлекување средства од државни фирми и институции, а преку маркетиншката агенција „Фими медиа“.

Додека на Ковач му се плаќало за да пее на партиските предизборни собири, на Томпсон наводно му биле давани пари да не пее за хрватската десница, бидејќи се претпоставувало дека овие партии ќе им ги преземат гласачите на ХДЗ.

Претходно за финансирањето од „црните фондови“ на ХДЗ сведочеше и пејачката Нина Бадриќ.

Би можело да ве интересира

Познатиот готвач рече дека „Хрватите јадат како свињи“, Хоудек се налути: Тоа е арогантно однесување

(ВИДЕО) Хрват збесна по поразот од репрезентацијата, па го демолираше телевизорот

Горан Наумовски

Ученик во Лика бил незадоволен од оценката, се заканил дека ќе дојде со пиштол во понеделник

Хорор во Загреб: Маж шетал гол по улица и со секира кршел автомобили, а во неговата куќа пронајдено е тело на жена

A1on

(ВИДЕО) Ужас во Хрватска: Влета во смрт, пред несреќата објавувал видео како вози 200 на час

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Детали за авионската несреќа кај Загреб: еден мртов, четворица повредени

Катерина Ѓуровски