Мицотакис во ЕП: Не смее да се заборави на предизвикот на проширувањето на ЕУ кон Западен Балкан

Од:

Грчкиот премиер Кириакос Мицотакис при обраќањето пред европратениците во Стразбур, нагласи дека меѓу предизвиците кои стојат пред Европската Унија е и проширувањето кон земјите од Западен Балкан, јави дописникот на МИА.

dobivaj vesti na viber

-Ние не треба да заборавиме на ова проширување, Ова проширување Грција го поддржува и ние сакаме земјите од Запден Балкан се најдат во Европската унија, рече грчкиот премиер.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Мицотакис бара од Ердоган одговори за картата со грчките острови на коалициониот партнер

Мицотакис од американскиот Конгрес: За демократијата да преживее Западот треба да си го среди сопствениот двор

Мицотакис соопшти дополнителни мерки за справување со покачувањата на цената на струјата

А1он

Мицотакис: Нема недостиг на продукти на пазарот

А1он

Мицотакис соопшти пакет мерки од 1,1 милијарди евра за 3,2 милиони граѓани

А1он

Мицотакис го уверил Зеленски дека Грција ќе испрати помош и ќе прими бегалци