Мицотакис и Ердоган „го скршиja мразот“: Да ги оставиме ланските тензии зад нас

Од:

Разговорот меѓу грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис и турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган на денешната средба во рамки на Самитот на НАТО во Брисел, помина во позитивна атмосфера, изјавија за „Катимерини“ извори од грчката Влада.

Изворите велат дека двајцата лидери го „скршиле мразот“ и оти се согласиле „да ги остават тензиите од 2020 година во минатото, и покрај многу значајните разлики (меѓу двете земји) што постојат“.

Средбата меѓу двајцата лидери траеше еден час. Според агендата, следува средба на Ердоган со американскиот претседател Џо Бајден.

Целта на денешната средба меѓу грчкиот премиер и турскиот претседател беше да се постигне она што не се случи на нивните претходни две средби, во Њујорк во септември 2019 година и во Лондон во декември истата година, поточно да се отвори канал за комуникација меѓу двајцата лидери, коментира „Катимерини“.

Би можело да ве интересира

Мицотакис за европската перспективата на Западен Балкан: Време е ЕУ да испорача

А1он

Ердоган: Сегашната насока во односите со САД не ветува

А1он

Ердоган во прва посета на Црна Гора: Членството на земјата во ЕУ ќе придонесе за стабилноста на регионот

Источниот Медитеран, Балканот и Блискиот Исток во фокусот на средбата Мицотакис – Менендез

А1он

Ердоган: Муслиманите мора да преземат одговорност за безбедноста и иднината на човештвото

А1он

Ердоган до Путин: Разговорите меѓу талибанците и поранешните авганистански лидери се ветувачки

Ана Ололовска