Хрватска: Ослободена е келнерката која запали шанк и повреди седум лица

Од:

Келнерката која го запали шанкот и повреди гости во кафе барот Монако во Карловац е пуштена дома.

„Општинското државно обвинителство Карловац на 25.3.2024 година, по добиена кривична пријава од полициската станица Карловац, изврши распит на 22-годишната осомничена поради сомнение дека извршила тешко кривично дело“, се наведува во соопштението.

„По распитот на осомничената, државното обвинителство нареди нејзино ослободување, со оглед на тоа што не се исполнети условите за притвор пропишани со член 123 став 1 од Законот за кривичната постапка, односно не постојат околности што укажуваат на опасност од бегство, опасност од влијание врз сведоци и опасност од повторување на кривичното дело, ниту пак е кривично дело за кое е пропишана долгорочна затворска казна“, се наведува во соопштението.

Ноќното излегување во клубот Монако во Карловац пред два дена се претвори во катастрофа откако келнерка предизвика хаос. Таа истурила алкохол на шанкот и го запалила, а од огнот едно шише експлодирало и повреди седум лица.

Карловачката полиција ја потврди приказната за жртвите и на својата веб-страница напиша дека поради непрофесионално ракување со алкохолни пијалоци, ненадеен настанал пожар, а неколку лица во близина се повредени.

– Ќе следи натамошна кривична истрага за да се утврдат сите околности на настанот на овој настан – извести полицијата.

Д-р Ивана Ковачиќ, директор на болницата во Карловац, потврди дека две девојчиња се тешко повредени и се уште се на лекување.

Би можело да ве интересира

Хрватска доби нова влада, Пленковиќ по трет пат стана премиер

Несреќа во Хрватска, загинаа четворица мигранти

Горан Наумовски

ВИДЕО: Над 20 бродови изгореа во големиот пожар во пристаништето Медулин

Во каменолом во Хрватска несреќно загина работник

19 ранети граѓани на Украинa пристигнаа на лекување во Хрватска со авион

(ВИДЕО) Фантастично: Хрватската песна на Евросонг со знаковен јазик