Генчовска пред пратениците реферира за Северна Македонија

Од:

Народното собрание на Бугарија започна со сослушување на министерката за надворешни работи во оставка Теодора Генчовска за процесот на пристапување на Република Северна Македонија во ЕУ и одлуката за одобрување рамката за преговори, јави дописникот на МИА од Софија.

dobivaj vesti na viber

Сослушувањето предизвика спор меѓу „Промената продолжува“, ГЕРБ и „Има таков народ“. Од „Има таков народ“ предложија затворена седница за да може бугарската министерка за надворешни работи Теодора Генчовска да им соопшти на пратениците тајни белешки за разговори меѓу претставници на бугарската влада и дипломати.

Подоцна, координаторот на пратеничката група на „Промената продолжува“ Андреј Ѓуров пред новинарите изјави дека предлагаат седницата да биде отворена за да можат сите бугарски граѓани да ја дознаат вистината за Република Северна Македонија.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Отворен новиот објект на бугарскиот Културно-информативен центар

Катерина Павлова-Николовска

Османи – Милков: Не треба да дозволиме провокациите на поединци и групи да ги загрозат добрососедските односи

Нова вербална нота за Бугарија: МНР реагира на територијалните претензии кон Македонија

Петков ќе го достави до бугарското собрание францускиот предлог за укинување на ветото

Рама: Наскоро нема да има преговори за членство во ЕУ, за тоа е виновна Бугарија

Петков: Секој предлог за РСМ што отстапува од нашиот став ќе помине низ парламентот