Етнос: Грчките земјоделци ќе ги отстранат блокадите до крајот на неделата

Од:

Грчките земјоделци ќе ги отстранат блокадите до крајот на неделата. Земјоделците од северниот и од централниот дел на земјата планираат постепоено да ги повлечат тракторите од патиштата, објави електронското издание на „Етнос“.

За утре е планирано земјоделци и трактори да пристигнат во областните центри, каде ќе има протести организирани од двата најголеми синдикати во земјата ГСЕЕ и АДЕДИ.

– Целта ни е да има силно присуство на земјоделци и земјоделски машини и трактори на демонстрациите, за да покажеме дека сме блиску до граѓаните, кои водат битка, изјави земјоделецот Христос Годиас од блокадата во реонот на градот Драма.

На магистралниот пат Атина-Солун во реонот на градот Ламија вчера се судрија полицијата и земјоделците, кои се обиделе да го запрат движењето на автомобилите. Полицијата употреби солзавец.

Протестите на грчките земјоделци траат веќе четврта недела.

Би можело да ве интересира

Германците пресметаа: Одморот во Хрватска е поскап отколку во Шпанија, Грција и Португалија

Речиси четворица од десет Грци сметаат дека Договорот од Преспа е неповолен

Исчезна 16-годишно девојче од Атина, последен пат е видена во неделата

Турист од САД е пронајден мртов на остров во близина на Крф, во Грција исчезнаа уште тројца туристи

(ВИДЕО) Тешка сообраќајка во Грција: Четворица загинаа во автобуска несреќа, тројца се повредени

(ВИДЕО) Оружен инцидент во супермаркет во Грција, едно лице загина, а друго е повредено

Горан Наумовски