Ескобар: Интеграцијата на Западен Балкан во ЕУ единствен одговор на економската криза

Од:

Специјалниот претставник на САД за Западен Балкан, Габриел Ескобар, денеска изјави дека нема алтернатива за европската интеграција на Западниот Балкан и оти помагањето од ЕУ на тој процес е единствениот одговор на претстојната економска криза предизвикана од војната во Украина.

dobivaj vesti na viber

На вториот ден од Бледскиот стратешки форум што ги собра лидерите од регионот и другите европски земји, Ескобар рече дека ЕУ мора да направи многу за да го поедностави процесот на интеграција.

„Но, многу повеќе мора да направат владите на државите од своја страна за да се овозможи процесот на интеграција, додека некои држави воопшто не ги исполнуваат своите обврски“, рече заменик-помошникот државен секретар на САД.

Ескобар рече дека единствениот одговор на економската криза што надоаѓа е економската интеграција на регионот и оти ја поддржува секоја иницијатива од тој тип, вклучително и иницијативата „Отворен Балкан“.

„Не ни треба нова стратегија за интеграција. Треба да вложиме двојно повеќе енергија во спроведувањето на стратегијата што ја имаме сега“, рече тој на панелот одржан под наслов „Европската унија и Западен Балкан: Кој е подготвен“.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Балканската мафија е клучна во шверцот на дрога во ЕУ

Брегу: Западен Балкан е важен за зачувување на мирот на источните граници на Европа

А1он

Борел: ЕУ е најголем инвеститор на Западен Балкан

А1он

Чучи: Министерскиот форум ЕУ – Западен Балкан од посебно значење

Ана Ололовска

Шолц: Време е да се надминат внатрешните конфликти во Западен Балкан

А1он

Светска банка: Растот на БДП во Западен Балкан забавува, инфлацијата е висока