Ердоган: Мицотакис „повеќе не постои“ за мене, никогаш нема да се согласам за средба со него

Од:

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис повеќе не постои за него по забелешките и критиките дека при неодамнешна посета на САД се обидел да ја блокира продажбата на борбени авиони на Турција.

dobivaj vesti na viber

Во телевизиско обраќање по состанокот на владата, Ердоган рече дека Мицотакис зборувал против Турција и побарал од Конгресот на САД да не дозволи авионите Ф-16 да и се продаваат на Турција.

– Минатата недела тој ги посети САД и зборуваше во Конгресот и ги предупреди да не ни даваат Ф-16, истакна тој.

– Тој веќе не постои за мене. Никогаш нема да се согласам да се сретнам со него. Ќе продолжиме напред со чесни политичари. Ердоган додаде дека состанокот на Стратешкиот совет планиран да се одржи наскоро со Грција повеќе нема да се одржува.

Администрацијата на Џо Бајден бара од Конгресот да ја одобри продажбата.

За време на неговата посета на Вашингтон минатата недела, Мицотакис предупреди на заедничката седница на Конгресот против поддршката на предложената воена продажба на авиони на Турција, тврдејќи дека таквиот потег може да создаде дополнителна нестабилност во регионот.

Би можело да ве интересира

Ердоган: Повикуваме на нови напори за ставање крај на војната во Украина

А1он

Мицотакис: Грција е подготвена да помогне за пренос на заглавената пченица во Украина

А1он

Ердоган смета дека е можно да се отвори коридор за извоз на жито од Украина

А1он

Ердоган предлага смртна казна за подметнувачите на пожари

А1он

Ердоган: Грчките безбедносни сили прогонуваат, ограбуваат, тепаат, па дури и убиваат бегалци

Ковачевски на средба со Ердоган: Продолжува одличната соработка меѓу двете земји

А1он