Дојава за бомба во Нови Пазар, евакуирани се ученици од основно училиште

Од:

Наставата во основното училиште „Авдо Меѓедовиќ“ во Нови Пазар е прекината откако во училиштето пристигнала дојава за бомба. По добиените информации за потенцијална бомба, управата на училиштето веднаш ги евакуирала учениците, а информирана е и полицијата и училишната управа.

Родителите биле известени да ги земат децата, а училишните простории биле брзо и ефикасно евакуирани. Според неофицијални информации, дојавата за бомба предизвика загриженост кај родителите и вработените во училиштето.

На местото на настанот веднаш пристигнале припадници на полицијата од Нови Пазар.

Во моментов се врши контрадиверзантска проверка на училишните објекти со цел да се утврди валидноста на пријавата и да се обезбеди безбедност на сите ученици и вработени.

Би можело да ве интересира

Експлодира бомба во центарот на Атина, оштетена зградата на Министерството за труд

Дојава за бомба во РТС

По дојава за поставена бомба: Затворени 27 училишта во Белгија

Масовно труење во Нови Пазар: Има пациенти во критична состојба, меѓу затруените се и деца

Горан Наумовски

Детали за инцидентот во Призрен: По тепачката фрлена e рачна бомба, десет лица се повредени

Горан Наумовски

Експлозија на бомба во Призрен, деветмина повредени

А1он