Делегација на НАТО, предводена од заменик-секретарот Џоана во посета на Косово

Од:

Висока делегација на Советот на НАТО, предводена од заменикот-секретар Мирчеа Џоана ќе престојува денеска во официјална посета на Косово, јави дописникот на МИА од Приштина.

dobivaj vesti na viber

Според соопштението на Алијансата, што го пренесоа косовските медиуми, делегацијата ќе се сретне со претседателката на Косово, Вјоса Османи и со претседателот на најголемата партија на косовските Срби, Српска листа, Горан Ракиќ.

Џоана и другите членови на делегацијата, составена од амбасадори на сојузниците и партнерите на КФОР, ќе се сретнат и со командантот на таа меѓународна воена мисија, генерал Ференц Кајари, како и со шефовите на другите меѓународни мисии во Косово, односно на ЕУ, ЕУЛЕКС, ОБСЕ и УНМИК.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Данска го ратификува Протоколот за пристапување на земјава кон НАТО

На косовските полицајци им е забрането одење во кафеана и во џамија додека се на служба

Наум Локоски

Ѓуриќ: Србите од Косово немаат потреба од косовски пасош

Емир Латифовиќ

Косово обвини 20 лица заради продажба на Шенген визи

Емир Латифовиќ

Косовската Влада усвои мерки против финансирањето на тероризмот

Емир Латифовиќ

Жбогар: Косово добива странска помош како никој друг во светот

Емир Латифовиќ