Алекса со еден истрел од непосредна близина ги убил таткото, бабата и дедото: Завршена обдукцијата на убиеното семејство во Књажевац

Од:

Милош Милојевиќ (81), неговата сопруга Сараевка (83) и нивниот син Предраг (60) се убиени со по еден истрел од ловечка пушка во главата. Поради ова дело уапсен е дваесет и двегодишниот син на Предраг, Алекса, кој, како што се сомничи, на 6 јуни во нивниот семеен дом на улицата Бранка Цветковиќ во Књажевац изврши тројно убиство.

По наредба на Вишото јавно обвинителство, телата на убиените се пренесени на обдукција во Институтот за судска медицина во Ниш, која ги потврди наодите на истражниот тим дека сите тројца се убиени со истрел во главата.

– На телата на починатите освен раната на главата од огнено оружје, не се констатирани други повреди. Сепак, беше утврдено дека нивните рани биле нанесени од непосредна близина, што значи дека осомничениот од блиску ја ставал пушката на главата на секоја од своите жртви пред да го повлече чкрапалото. Тоа, исто така, укажува дека станува збор за ладнокрвно и планирано злосторство бидејќи осомничениот одел од една жртва на друга и пукал во секој од нив во глава за да ја исклучи можноста некој од нив да преживее. Неверојатно е толку млад човек да покажува толку ладнокрвно однесување, бидејќи ова е класична ликвидација на луѓе кои не можеле да пружат никаков отпор – велат соговорниците запознаени со овој случај.

Според очевидци, по убиството, младиот човек излегол надвор од куќата и им рекол на соседите да повикаат полиција. Тој без отпор и се предал на полициската патрола, а на соседите им рекол дека се обрачунал со најблиските роднини бидејќи повеќе не можел да се грижи за нив со оглед на тоа дека биле тешко болни.

Меѓу првите што пристигнаа на улицата Бранка Цветковиќ беше Пера Никодиновиќ, братот на убиената Сараевка Милојевиќ. Расплаканиот човек гласно се жалеше за страшната судбина на својата сестра, пренесуваат српските медиуми.

– Бевме пет браќа и сестри. Пред еден месец брат ми падна од дрво и почина, а сега ја изгубив и сестра ми. Другите браќа и сестри умреа порано, па сега останав сам. Не можам да разберам што го натера Алекса да се справи со своите најродени така. Можеше да ги испрати во старечки дом ако му беше тешко да се грижи за нив, но знам дека Алекса беше против тоа. Никогаш не се жалеше дека му биле товар, многу добро се ситуирани, знам дека имаа слугинка. Во неколку наврати бев присутен кога жената што ја вработија го чистеше и миеше Милош – изјави Никодиновиќ на денот на злосторството.

Соседите на семејството Милојевиќ тврдат дека Алекса бил примерен млад човек и дека се шокирани кога дознале дека тој го ликвидирал целото семејство.

– Милош и Предраг беа болни, а Сараевка не, не ми е јасно зошто ги убил сите. За Алекса можам да кажам дека е одлично момче, заврши училиште и знам дека се занимаваше со нешто приватно. Го гледав секој ден, никогаш не се жалеше на семејството. Па, тие го задржаа и израснаа затоа што мајка му го оставила и повторно се омажила. Не го слушнав пукањето, гледав телевизија во мојата соба кога дојде ќерка ми Ирена и ми кажа дека Милојевиќ е убиен. Се уште сум во шок, немам објаснување што се случи. Парите сигурно не биле проблем во таа куќа, тие се повратници од странство, никогаш ништо не им недостасувало – изјави Марко Ѓорѓевиќ.

Би можело да ве интересира

Маж и жена се убиени во Славонски Брод

Горан Наумовски

ОЈО: Маж од Кратово ја тепал и ја давел сопругата, таа се ослободила и со нож го убила него и неговиот татко

Горан Наумовски

Австриската полиција трага по тројца Срби осомничени за убиство

Горан Наумовски

Синот го запалил татко му додека спиел, па се забарикадирал во станот во Хамбург

МВР со детали за жената која ги избоде мажот и свекорот во Кратово

Српски државјанин крвнички убиен од својот цимер додека бил на привремена работа во Бремен