19 ранети граѓани на Украинa пристигнаа на лекување во Хрватска со авион

Од:

19 ранети граѓани на Украинца, придружувани од 13 членови на семејството, пристигнале со авион на лекување и рехабилитација во Хрватска. Најмладиот ранет има 22 години, а најстариот 55. Ова е трета група украински ранети кои пристигнале во Хрватска.

Владата во март минатата година донесе Одлука за давање помош за лекување и рехабилитација на повредени лица од Украина. Веќе следниот месец во Хрватска пристигна првата група од 19 ранети, а потоа втората група од 17 ранети во октомври.

Третата група ја сочинуваат ранетите со најтешки повреди досега, пишува ХРТ.

„Ова е силна порака од нашата Влада за давање поддршка на пријателскиот народ на Украина, особено преку овој хуманитарен сегмент на прием на најтешко повредените“, рече хрватскиот министер за одбрана Томо Медвед.

„Минатата недела заедно со сопругата ја посетив бањата Вараждин и тамошната болница. Двајца ветерани кои дојдоа пред половина година лежејќи ме пречекаа стоејќи. Тоа е резултатот и јас сум многу благодарен за тоа“ изјави украинскиот амбасадор Василиј Кирилич.

„Горд сум и среќен што сум амбасадор во Хрватска бидејќи хрватската влада и Хрватите се многу посветени на поддршката на Украина. Можете да го почувствувате тоа, можете да го видите, можете да го прочитате во вашите очи“, додаде тој.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Хрват збесна по поразот од репрезентацијата, па го демолираше телевизорот

Горан Наумовски

Ученик во Лика бил незадоволен од оценката, се заканил дека ќе дојде со пиштол во понеделник

Хорор во Загреб: Маж шетал гол по улица и со секира кршел автомобили, а во неговата куќа пронајдено е тело на жена

A1on

(ВИДЕО) Ужас во Хрватска: Влета во смрт, пред несреќата објавувал видео како вози 200 на час

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Детали за авионската несреќа кај Загреб: еден мртов, четворица повредени

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Авион се урна во близина на Загреб, еден мртов, тројца повредени

Катерина Ѓуровски