11-годишното девојче од Приштина жртва на повеќекратно силување повторно силувано, овојпат во прифатилиште

Од:

Мрежата на жени на Косово укажа на скандалозниот случај што се случи во Центарот за рехабилитација каде беше силувано 11-годишно девојче, кое веќе доживеало повеќекратни силувања во Приштина минатата година.

Како што објави Индекс онлајн, станува збор за девојка која се наоѓа во засолниште со висок степен на обезбедување, која минатата година во Приштина ја силувале пет мажи.

„Мрежата на жените на Косово изразува длабока загриженост поради институционалниот неуспех да ги заштити жртвите на родово базирано насилство во просториите на ова засолниште. Силувањето на 11-годишно девојче во засолниште со висока безбедност јасно покажува институционален неуспех и запоставување. Покрај очигледниот неуспех да се рехабилитираат жртвите на родово засновано насилство, институцијата ги товари жртвите за кривични дела и повторување на трауматизација“, велат од Мрежата на жени на Косово.

Според Мрежата на жени на Косово, 11-годишно девојче било силувано во прифатилиште од малолетник кој исто така бил таму заради заштита.

Би можело да ве интересира

23-годишна Украинка пронајдена мртва на автопатот „Арбен Џафери“ во Косово

Катерина Ѓуровски

Вучиќ за Косово: На сите во лице им кажав што нема да исполниме од Охридскиот договор

Горан Наумовски

Косово одбележува 16 години од независноста

А1он

Во Брезовица загина поранешната скијачка Кетрин Ригби

Горан Наумовски

Косово нема да ја повлече одлуката за укинување на динарот

Косовски медиуми известуваат за план за атентат врз Курти, МВР демантира

А1он