(ВИДЕО) Бизарен случај во Москва: Чувар во музеј се обидел да изеде изложено уметничко дело

Од:

На социјалните мрежи кружи бизарна снимка од московската галерија, каде чувар се обидел да изеде уметничко дело.

Организаторите на изложбата nа современа уметност забележале дека на една од инсталациите и недостасува „главниот протагонист“ и веднаш ја прегледале снимката од безбедносните камери.

Уметничкото дело претставува чинија со вода од која ѕирка златна рипка, додека друга се обидува да избега и скока покрај сликата на отворено море.

Инсталацијата симболично го добила името „Бегството на златната рипка“, а очигледно му паднала во очи на еден чувар, пренесува Oddity Central.

На видеото може да се видите како му приоѓа на садот, па ја вади златната рипка од држачот, ја мириса и се обидува да ја гризне.

Тој, наводно, ги кренал рамениците и објаснил дека имал тешка ноќ со многу малку сон и дека не разбира што прави. Веднаш бил суспендиран од работа, а инсталацијата по неколку дена била вратена во изложбениот простор.

Би можело да ве интересира

Две верижни сообраќајки во Москва, има мртви и повредени

ВИДЕО: Четворица го преживеаја падот на рускиот авион во Авганистан, се трга по двајца

ВИДЕО: Се урна руски патнички авион

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) На железничка станица во Москва е спречен обид за терористички напад

Русин напиша на снегот: „Не за војна“, експресно осуден, заврши во затвор

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Шампионот на Европа по тепачката вади пиштол и пука по луѓе

Предраг Петровиќ