Причината позната, Корнелије Ковач починал од коронавирус

Од:

Српскиот композитор Корнелије Ковач почина на 81-годишна возраст во Белград. Причината за смртта на легендарниот српски композитор е, како што пренесува Новости, инфекција со коронавирус.

dobivaj vesti na viber

Ковач беше сместен во Ковид болницата во Батајница.

Овој талентиран човек и голем уметник остави длабока трага на српската и европската музичка сцена.

Тој компонираше и за филм, серии и театар, како и за големи хитови за бројни изведувачи.

Би можело да ве интересира

Почина неврохирургот Јовица Угриновски

Катерина Павлова-Николовска

Почина професорката Татјана Петрушевска

Катерина Павлова-Николовска

Почина композиторот Корнелие Ковач

Катерина Павлова-Николовска

Почина славната Невенка Кочовска од ансамблот „Мањифико“

Горан Наумовски

Почина Гордана Стошиќ

Ана Ололовска

Почина професорот Бајалџиев, поранешен министер и декан

Ана Ололовска