Паркиран автомобил во Полска ја попречуваше поправката на улицата, па го забетонираа

Од:

Неочекувано внимание предизвика една од улиците во полскиот град Лоѓ, каде работниците на патиштата деновиве го обновуваат асфалтот. На коловозот останал автомобил, кој сопственикот и покрај предупредувањето не го отстранил од коловозот, а работниците го обезбедиле, го покриле со најлон и го наполниле со бетон.

Поправката на улицата Легинов помина толку брзо што некои од нив не можеа ни да паркираат“, ја коментираше ситуацијата на социјалната мрежа Икс градоначалничката на Лоѓ, која е инвеститор на изградбата.

Портпаролот на градската управа, Павел Спеховиц, изјави за interia.pl дека „бетонираниот“ автомобил секако привлекува внимание, „но нема ефект врз квалитетот на поправката“.

Тој појасни дека сопственикот на автомобилот ќе мора да го преземе автомобилот и ќе одговара за сите дејствија што се случиле околу неговото возило.

Во овој контекст, Полјаците зборуваат за „заробен“ автомобил. Тие ја критикуваат градската полиција дека навреме не се вклучила во овој случај и само го казнила возачот на автомобилот.

Наводно, таа не се обидела да го најде сопственикот, првично според табличките, дури ни пред работниците да пристигнат на местото со готов бетон.

Посочуваат дека автомобилот требало да биде преместен од страна на полицијата и дека на сопственикот скапо ќе го чини да го „отстрани“ бетонот.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Жена од Полска сруши Гинисовиот рекорд: Помина повеќе од три часа „закопана“ во мраз

Полска: Уапсени поранешниот министер Камински и неговиот заменик

Полски шахист одби да се ракува со рускиот велемајстор, кој е жесток поддржувач на Владимир Путин

Предраг Петровиќ

Украинска ракета падна во Полска

ВИДЕО: Уште еден украински камионџија умре поради блокадата на полската граница

Новиот полски министер ја распушти комисијата која ја обвини Русија: Истрагата беше политички мотивирана

Предраг Петровиќ