Листа на 10 најмоќни жени во светот, според Форбс

Од:

Според престижниот магазин Форбс, ова е листата на најмоќните жени кои се дел од повеќе животни сфери како политиката, економијата, новинарството и филантропијата.

  1. Ангела Меркел, канцелар на Германија
  2. Кристин Лагард, претседателка на Европската централна банка
  3. Ненси Пелоси, спикер во американскиот Претставнички дом
  4. Урсула вон дер Лејен, претседателка на Европската комисија
  5. Мери Бара, CEO во „General Motors“
  6. Мелинда Гејтс, копретседавач на фондацијата „Bill & Melinda Gates“
  7. Абигаил Џонсон, CEO во „Fidelity Investments“
  8. Ана Патриција Ботен, извршна директорка на Сантандер
  9. Џини Ромети, CEO во „IBM“
  10. Марилин Хјусон, CEO во „Lockheed Martin“

 

 

Би можело да ве интересира

Форбс: Ангела Меркел најмоќна жена во 2019 година

Ана Ололовска

„Форбс“ објави листа на најскапите спортски клубови

Ана Ололовска

Форбс: На листата најбогати, 11 отсто се жени

Ана Ололовска

„Форбс“: Помалку 55 милијардери во светот

Ана Ололовска

Форбс: Безос – најбогат маж, Бетенкур Мејерс – најбогата жена

Македонија повторно се најде на „30 под 30” листата на Форбс за 2019 година

Ана Ололовска