Градоначалникот на Задар не дозволи концертот на Александра Пријовиќ да се одржи во тој град

Од:

Градоначалникот на Задар Бранко Дукиќ не дозволи да се организира концертот на српската пејачка Александра Пријовиќ, кој требаше да се одржи во тој град.

Како што дознава Индекс, концертот требало да се одржи во мај во салата „Крешимир Ќосиќ“, но Дукиќ експресно одбил да ја пушти српската ѕвезда да пее во градот, па концертот не бил ниту закажан ниту најавен.

Изворот вели дека Дукиќ ги одбил организаторите на концертот и го правдал со тврдењето дека во споменатата сала „нема слободни термини“.

Градоначалникот на Задар не одговори на прашањата на Индекс, а не одговори ниту раководството на салата. Нема коментари од Екстра ФМ радио кое е организатор на концертот.

За концертот на Александра Пријовиќ во Задар почна да се зборува на крајот на минатата година, откако пејачката резервира и наполни пет Арени во Загреб. Задарски лист тогаш напиша дека има интерес за концертот на оваа пејачка и дека се планира да се одржи во 2024 година.

Пријовиќ распродаде три Зетра, пет арени во Загреб и пет концерти во Осиек, кои ќе се одржат на 13, 14, 15, 17 и 18 февруари.

Би можело да ве интересира

На роденденска забава во Хрватска: Маж палел скара со запалива течност, па во паника запалил девојче

Горан Наумовски

Автобус со околу 20 деца во Хрватска излета од патот, нема сериозно повредени

Хрватска: Поранешен полицаец се обидел да го убие соседот од љубомора, но нема да оди во затвор

Млад фудбалер е убиен во Сплит

Серија земјотреси во Хрватска

По наредба на Европското обвинителство, полицијата упадна во хрватското Министерство за култура

Горан Наумовски