Фотографиите од апсењето на Трамп на социјалните мрежи се лажни, создадени се од вештачка интелигенција

Од:

Фотографиите од апсењето на Доналд Трамп кои можеби сте ги виделе на социјалните мрежи се дефинитивно лажни – тие се создадени од вештачка интелигенција.

Но, некои од овие фотореалистички креации се доста убедливи. Други повеќе личат на фотографии од видео игра.

Твитот на Елиот Хигинс, основачот на Bellingcat, на кој се гледа како Трамп е нападнат од синтетички полицајци и се обидува да избега, а потоа избира затворски комбинезон, е прегледан повеќе од три милиони пати, пишува Wired.

Би можело да ве интересира

Трамп: Кина, Русија и Северна Кореја не се непријатели ако имате паметен претседател

Трамп повика на ослободување на обвинетите за нападот на Капитол

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Навреди, обвинувања, Бајден несигурен, Трамп агресивен – прв претседателски дуел

Катерина Ѓуровски

Трамп: Странците кои ќе дипломираат на универзитет во САД треба веднаш да добијат „Зелена карта“

Трамп: Зеленски е трговец, секогаш кога доаѓа во САД, тој си заминува со 60 милијарди долари

На Европа и се заканува „Трамп моментот“: Зошто изборите во ЕУ се многу важни

А1он